Чому асоціація з ЄС вигідна для водневих технологій України

Політична та економічна криза, яка почалася в жовтні 2013 року в Україні, і, станом на липень 2014 року триває і досі, викликана багатьма факторами. Один з основних - це енергетична залежність країни від іноземних енергоресурсів, що дає можливість для економічного і політичного тиску. Саме тому питання енергетичної незалежності є надзвичайно важливим для України.
 

Україна має багато можливостей для диверсифікації енергетичного сектора, таких як сланцевий і шельфовий газ, газифікації вугілля та відновлювальні джерела енергії. Зокрема, водневі технології мають великий потенціал для інтеграції з проектами вітчизняної енергетики. Водень може бути використаний як паливо для легкових автомобілів, вантажівок, катерів, або для резервного живлення лікарень, станцій стільникового зв'язку та іншого. Водень розглядається в якості найбільш перспективного альтернативного палива: він може бути отриманий з різних джерел, і це чисте паливо, яке дає лише воду в якості побічного продукту. Варто відзначити, що минулого року Hyundai запустили в серійне виробництво перший водневий автомобіль (який працює на паливних елементах). Ці автомобілі, які відповідають усім стандартам безпеки, вже можна зустріти на дорогах Данії, Великобританії, Південної Кореї, Японії, США та Франції.

Демонстраційні водневі проекти, реалізовані в Європі в 2000-х роках, дозволили довести надійність водневих технологій та розробити повні і всеосяжні стандарти безпеки для водневих технологій. Наші сусіди активно працюють над розвитком водневих технологій. Туреччина відкрила свою першу водневу заправну станцію в 2013 році. Кілька інших водневих проектів розвиваються в Угорщині та Болгарії. Але перш, ніж ми зможемо реалізувати будь-який водневі проект в Україні, ми повинні прийняти стандарти безпеки і якості для водневих технологій. Це дозволить почати впроваджувати водневі системи, які вже широко використовуються в ЄС та інших країнах.

 

 

Президент України, Петро Порошенко, під час своєї інавгурації на 12 червня 2014 зазначив, що створення нового інвестиційного клімату в Україні є однією з його основних цілей. 27 червня він підписав угоду про асоціацію з Європейським Союзом. Угода відкриває величезний ринок і безтарифний експорт в 28 країн ЄС з їх загальним населенням в 504 млн. Для цього потрібна копітка робота для синхронізації українських норм з європейськими стандартами.

Давайте подивимося на деталі документа про асоціацію, особливо на його частини, що стосуються енергетичного сектора.

Стаття 338 торкається наступних сфер:

е) зміцнення довгострокової стабільності та безпеки енергетичної торгівлі, транзиту, розвідки, видобування, переробки, виробництва, зберігання, транспортування, передачі, розподілу та збуту або продажу енергетичних матеріалів та продуктів

і) розвиток енергоефективності та енергозбереження

к) розвиток та підтримка використання відновлювальних джерел енергії з урахуванням забезпечення економічної сталості і збереження навколишнього середовища, а також альтернативного палива, включаючи стале виробництво біопалива, і співпраця в питаннях регулювання, сертифікації та стандартизації, так само як і в торгово-технологічному розвитку;

м) науково-технічне співробітництво та обмін інформацією в цілях розвитку та покращення технологій у сфері виробництва, доставки, постачання і кінцевого споживання енергії при особливій увазі до енергоефективних та екологічно чистих технологій

Які наслідки для інвестиційного клімату в Україні це може мати? Це дозволить прийняти стандарти якості та безпеки ЄС для галузі водневих технологій. Це дуже важливий крок, щоб почати розвиток водневих технологій в Україні. Це має бути зроблено якомога швидше, як тільки Угода про асоціацію буде ратифіковано українським парламентом.

Які інші аспекти обговорюються в Угоді?

Наукова співпраця має важливе значення для стимулювання досліджень в області водневих технологій в Україні, які зараз страждають від нестачі фінансування та відсутністі можливості для комерціалізації результатів наукових досліджень. Статті 374-376 також згадують наукове співробітництво. Особливо цікава Стаття 376, яка дозволить Українським науково-дослідним організаціям скористатися можливостями фінансування від Рамкової програми ЄС Horizon 2020 для наукових досліджень та інновацій.

Стаття 339 документа про асоціацію обговорює вугільний сектор. Ця галузь зараз збиткова і потребує реконструкції. Існує спосіб для отримання водню з вугілля через технологію його газифікації. Цей процес може бути здійснений під землею, що виключає необхідність дорогих і небезпечних гірських робіт. Впровадження даних технологій може дозволити модернізувати вугільну промисловість і, в той же час, дозволить по максимуму використовувати свої ресурси, що зменшить енергетичну залежність України від зарубіжних джерел.

Шлях до енергетичної незалежності України в даний час відкритий, але цей шлях не буде легким. Ряд експертів в галузі енергетики стверджують, що альтернативні джерела енергії в Україні дискредитується з-за кордону. Зміцнення енергетичної незалежності України означає зниження прибутків нафто-газо і атомних монополій, що імпортують паливо в Україну. Більше того, це питання має політичну складову, тому в цій грі використовуються будь-які методи.

В’ячеслав Згоннік

 

Матеріали, використані для підготовки статті

Енергетична співпраця Україна-ЄС (Документи)

EU-Ukraine Association Agreement

Против альтернативной энергетики в Украине ведется дискредитирующая информационная кампания – эксперты

Ассоциация с ЕС простимулирует украинскую энергетику — эксперты

Украина, Молдова и Грузия подпишут Соглашения об ассоциации с ЕС 27 июня в Брюсселе

Ukraine signs landmark agreement with E.U.

Comments:

blog comments powered by Disqus