Природний водень дегазує з-під землі

Нове дослідження розповідає про знахідку потоків природного водню в місцях, де їх ніхто не чекав - всередині континентів.
Дослідники знайшли тисячі місць, де природний водень дегазує з-під землі на поверхню. Вивчені місця розташовані в європейській частині Росії, і являють собою невеликі пониження рельєфу округлої форми діаметром від сотні метрів до декількох кілометрів. Стаття з результатами роботи була опублікована в журналі Natural Resources Research.
Використовуючи портативні детектори газів, дослідники виміряли концентрації молекулярного водню в підгрунтовому повітрі. Концентрація водню всередині структур виявилася дуже високою, до 1.25% на глибині 1.2 метра. Водночас, зовні структур водень виявлений не був. Польові вимірювання були підтверджені лабораторним аналізом зразків газів.
 
lake_podovoye.jpg
 
 
На зображенні: супутникова фотографія однієї з вивчених структур просідання, дегазуючих водень. Озеро Подове, біля м Борисоглібська, Воронезька обл.

 

 

Автори зробили приблизну оцінку кількості водню, який дегазується з даних структур. В одному з вивчених місць, його потік досягає 27 000 м3 на день. У статті розбираються гіпотези можливого походження цього водню. «Ми опрацювали безліч варіантів на відповідність спостережуваним фактам. Очевидно, ми маємо справу з дегазацію глибинного водню, захопленим Землею на етапі її формування », пояснює В'ячеслав Згонник, один з авторів статті.
Водень дуже реакційноздатний газ, і не може перебувати тривалий час без змін в умовах земної кори. До цього його знаходили в специфічних місцях, як зони рифтогенеза в океанах або в так званих поясах офіолитів. Знахідка водню всередині континентів, де ніхто не очікував, дозволяє стверджувати що це нове природне явище.
Дане відкриття змінює наше розуміння деяких природних процесів. Наприклад, формування структур просідання на поверхні землі. У статті розповідається про одну з вивчених структур, яка знаходиться біля міста Електросталь. Вона виникла в 2004 році, а до цього, в 2002 році, її не було видно на космічних знімках. Автори вважають, що її поява може бути пов'язано з дією водню на породи земної кори. Необхідно відзначити, що дослідження інших груп вчених вказують, що водень може впливати навіть на глобальні процеси, такі як зміни озонового шару.
Згідно дослідникам, що опублікували статтю, схожі структури присутні по всьому світу. Цілком ймовірно, що ми зіткнулися з «глобальним і раніше невідомим» новим джерелом природного газу.
Нагадаємо, що перша свердловина, яка виробляє природний водень, була відкрита в Малі в 2012 році . Майбутні дослідження повинні розкрити потенціал використання природного водню як джерела первинної та чистої енергії.
Потрібно відзначити, що в Україні також присутні описувані структури водневої дегазації, що дає перспективи розвитку водневих технологій. В Інституті геології НАН України та в Науково-інженерному центрі радіогідрогеоекологічних полігонних досліджень Національної академії наук України (див., наприклад, цю статтюпосилання на пдф ).
Водень є самим енергоємним газом з усіх. Тому його розглядають як кандидата на заміну викопних видів палива. Основні виробники автомобілів працюють над водневими машинами, деякі моделі вже виробляються серійно і доступні для покупки. Основною проблемою залишається водень, який зараз проводиться в основному з метану, що дає привід критикам називати цей метод не дуже екологічним і не дуже енергоефективним. Відкриття джерел природного водню дасть потужний поштовх для розвитку водневої енергетики. 
 

Comments:

blog comments powered by Disqus