Інтерв'ю з президентом Французької асоціації водню і паливних елементів Паскалем Моберже

У грудні, Париж приймав найбільшу міжнародну кліматичну конференцію COP21, присвячену проблемам змін клімату і змін в енергетиці. У зв'язку з цією подією Париж відкрив дві перші водневі станції!

Це інтерв'ю з президентом Французької асоціації водню і паливних елементів (AFHYPAC) Паскалем Моберже (Mauberger) було підготовлено В'ячеславом Згонніком (UAHE) для Європейської водневої асоціації.

Перші водневі АЗС в Парижі - великий крок для водневого сектора Франції. Однак це не перші станції в країні?

Так, у Франції вже є шість інших станцій. Перша станція була встановлена поряд з Альбі, на півдні Франції. Є також приватні станції, які були в експлуатації протягом деякого часу компанією Air Liquide. Є такі, які були встановлені в Санкт-Ло (Ла-Манш) в «стартовому» регіоні для водневої промисловості. Одна з них була встановлена кілька місяців тому, і вона є першою з плану по розгортанню водневих станцій. Крім того, є дві станції в Греноблі і Ліоні, які були встановлені McPhy.
У грудня 2015 року одна з двох паризьких водневих станцій була встановлена в технічному центрі в Іврі-сюр-Сен, щоб заправляти автомобілів французької пошти, а друга була встановлена Air Liquide, для заправки паризьких водневих таксі Хайп.

McPhy H2 refueling station

 

 

Чи відкриті ці станції для всіх?
Станції в Ліоні та Греноблі відкриті, де будь-який бажаючий може заправити свій водневий автомобіль.
Тут потрібно відзначити, що сьогодні у Франції ми працюємо над створенням парку комерційних автомобілів. Такі транспортні засоби називаються "Міський флот", Urban freight. На ньому заснована робота компаній, які забезпечують доставку документів та посилок у великих містах. З розвитком електронної комерції кількість посилок постійно зростає, і основна їх маса припадає на міста. Їх жителі хочуть бачити екологічні транспортні засоби взамін забруднює повітря дизельним і бензиновим. Однак у електромобілів не вистачає запасу ходу для їх використання в таких цілях. У звичайний робочий день автомобіль служби доставки проїжджає близько 300 км. Електромобілі ж на одній зарядці можуть проїхати тільки 120 - 150 км, і будуть змушені щоб повернутися в своє депо для підзарядки. Виходить, що оператори служб доставок не можуть використовувати електромобілі, хіба що купити дві машини для виконання тієї роботи, яку зазвичай робить одна. Таким чином, існує необхідність продовження заряду батареї електричних транспортних засобів з метою підвищення їх автономії.
Вирішенням цієї проблеми є використання водневих «подовжувачів пробігу». У Франції, компанія Symbio Fcell встановлює такі системи у вантажних електромобілях Renault Kangoo. Водневі системи подвоюють пробіг цих авто до 300 км, що цілком відповідає потребам служб доставки. Впровадження таких машин дозволяє створити первинний парк водневих автомобілів з водневою заправною станцією для них. Якщо у вас є дюжина автомобілів, які заправляються щодня воднем, це дозволяє набагато швидше досягти рентабельності оператору водневої заправки. Саме тому Париж вирішив зробити ставку на парк комерційних автомобілів доставки з водневою заправної станцією для них. Більш важливим моментом є те, що ця станція буде відкрита для будь-яких інших компаній, які побажають її використовувати.

Ця станція буде працювати не тільки під час конференції?
Так, вона буде доступна протягом багатьох років для водневих транспортних засобів в Парижі.
Роль водню в переході на новий енергетичний уклад є темою, над який ми працювали в нашій асоціації AFHYPAC разом з представниками промисловості. Головне питання полягає в тому, як можна розвивати сектор поновлюваних джерел енергії за допомогою інших засобів, ніж електричні мережі. Тому що існує парадокс, коли кількість відновлюваних джерел енергії в енергетичному балансі зростає, але при цьому ці джерела енергії переривчасті, вони ніколи не визначаються потребами замовника. Електрика виробляється тільки тоді, коли є вітер або сонячне світло. Водневі технології дозволяють використовувати надлишки цієї електричної енергії шляхом переведення її в H2, який є дуже хорошим енергоносієм. Ми можемо його зберігати і використовувати за допомогою інших методів, ніж в електричних мережах. Один з варіантів використання, який зараз активно розвивається, полягає в збільшенні пробігу електромобілів.

Скільки автомобілів ви очікуєте, щоб мати під час наступних років?
У плані під назвою Mobilité hydrogène France, протягом 10 років ми очікуємо до 800000 водневих автомобілів і 600 станцій для їх заправки. У короткостроковій перспективі, план Nouvelle France industrielle "Індустрія майбутнього» за підтримки Міністерства економіки ми очікуємо розгортання 30 парків водневих машин до 2018 року, які включатимуть 1 000 транспортних засобів та сотню водневих заправних станцій.

Чи будуть люди мати можливість купити водневий автомобіль так само просто, як вони купують електромобіль зараз?
Так. Багато автовиробників починають позиціонувати себе на ринку приватних автомобілів. Особливо Hyundai, зі своєю моделлю ix35. Її продажі почалися в грудні 2013 року в Каліфорнії, Азії, а тепер є кілька таких автомобілів у Франції. З 2014 року, ще більш великий світовий виробник автомобілів Toyota вийшов на ринок зі своєю моделлю Mirai. Це великий крок вперед, тому що цей автомобіль дуже хорошої якості і він позиціонується фірмою, яка дала початок гібридним автомобілям.
Сьогодні ці автомобілі стоять як і раніше дорого. Це так званий "преміум-клас" машин з ціною близько 50000 євро. Люди будуть купувати їх, як вони зараз купують автомобілі Tesla або купували Hybrid Lexus деякий час назад. Тим не менш, я абсолютно переконаний, що компанії мають намір позиціонувати ці автомобілі на ринку, поступово збільшуючи їх кількість як вони зробили з гібридною Lexus і Toyota Prius. П'ятнадцять років тому, такі автомобілі були дуже дорогими, але зараз гібридні автомобілі доступні для всіх. Б'юся об заклад, що Тойота, Hyundai, але і Даймлер і BMW зможуть впровадити ці транспортні засоби і запропонувати клієнтам доступні за ціною, повністю екологічні транспортні засоби, які здатні проїхати 500-600 км між двома дозаправками і заправитися на протязі 3 - 4 хвилин. Це прекрасно відповідає очікуванням людей, які хочуть мати не забруднюючи навколишнє середовище машини, і, в той же час, потребують транспортних засобів з тими самими якостями, як у звичайних дизельних і бензинових автомобілів.
Сьогодні основною проблемою є відсутність водневих заправних станцій. Це те, що Європа і Європейська комісія розвиває в рамках проекту водневих коридорів для основних європейських доріг. Вони встановлюють водневі станції не далі 100 кілометрів одна від одної. Коли це буде зроблено, ми будемо мати можливість масованого поширення водневих автомобілів.

Ваш станція подає водень під тиском в 350 бар. Чи це сумісно з такими моделями як у Hyundai і Toyota?
Так. Можна заправити автомобіль Toyota або Hyundai (які працюють на 700 бар) на станції в 350 бар. Це заповнить близько 60% від резервуара і цього буде достатньо, щоб проїхати 350 км. Заправка займе трохи більше часу ніж зазвичай, близько 7 хвилин.

Наскільки велика галузь водню і паливних елементів у Франції, які імена основних гравців і чи представляє їх Французька воднева асоціація?
В області паливних елементів, присутній ряд французьких і іноземних гравців; де Ballard є найбільшим. У Франції є дочірні компанії Air Liquide а також Symbio Fcell, яка працює над водневими системами збільшення пробігу електромобілів, і останнім часом вони почали співпрацювати з Michelin. Це дуже важливо, що такі великі гравці роблять ставку на ці технології.
У секторі водню, є інші актори: McPhy, Engie, Areva, але також PAXITECH, яка виробляє невеликі паливні елементи для водневих зарядних пристроїв для мобільних телефонів. Іншим прикладом є Pragma Industries, які роблять системи паливних елементів для заправки воднем електричних велосипедів. Французькі компанії охоплюють весь спектр, починаючи від невеликих паливних елементів до великих силових установок для автомобілів.

Чи представляє Французька асоціація всіх цих акторів?
Це наше покликання! Сьогодні у нас більше 60 членів. Всі великі гравці, про яких я казав, але ми також об'єднуємо всі технологічні компанії з цього сектора. Більше того, з недавнього часу, до нашої асоціації стали приєднатися компанії з цивільного сектора: фінансова установа CDC, страховик AXA, навіть Національна Рада з Автомобілей. На початку, з нами були тільки великі фірми і вузькоспеціалізовані компанії. Сьогодні в наші ряди вступили інші актори і автомобільна промисловість, тому що вони бачать, що ринок буде рости.

Нещодавно Французький уряд вирішив додати водень в національний план розвитку альтернативних видів палива.
Важливим досягненням цього року є закон "енергетичного переходу і зеленого розвитку", яка була оприлюднена 18 серпня. Його розділ 121 повністю присвячений водню. Там зазначено, що Франція надасть план розвитку водневої сфери протягом одного року. Цей план повинен бути сформульований з двох частин: розвиток інфраструктури для заправки воднем і тестування великомасштабних систем зберігання енергії, заснованих на водні (зокрема, проектів power-to-gas). Над цим планом працюють прямо зараз, тому що він повинен бути готовий до 18 серпня 2016 року. Це дуже важливий крок для переходу Франції на водневі технології. Другий пункт: в національному плані «Індустрія майбутнього» водень чітко вказаний в якості основного компонента для екологічного транспорту. Цей план включає в себе зобов'язання мати 1000 водневих транспортних засобів та 100 водневих АЗС до 2018 року.

Як ви бачите майбутнє галузі водню у Франції?
Ми повинні розуміти, що сьогодні технологія вже готова і що є продукти, доступні на ринку. У Франції, у нас є дуже великі гравці, такі як Air Liquide, Engie, EDF, які працюють у цій галузі і у нас є цілий набір технологічних компаній, що пропонують свої послуги та продукти. Чого не вистачає сьогодні - це досить прибуткового ринку з обсягами, які можуть виправдати позиціонування та інвестицій з погляду промислового потенціалу. Це є необхідною умовою, щоб вартість цих продуктів знижувалася.
Я думаю, що впровадження почнеться на первинних ринках мобільних додатків, в першу чергу з розвитком транспортних засобів разом з АЗС, а також систем електролізу і технологій зберігання водню. Ці кроки будуть генерувати попит на продукцію і виробництво почне збільшуватися в об'ємі.
Ви повинні знати, що сьогодні виробництво систем електролізу води практично повністю ручне: Є близько п'ятнадцяти компаній у світі, які виробляють електролізери. Вони як і раніше роблять складання своїх систем вручну. З очікуваним зростанням обсягу до 2030 року ця галузь стане автоматизованою, що дозволять змінити розподіл сил у цій галузі. Таким чином, первинне впровадження водневих технологій відбувається через автомобільні ринки.

Існує ще одна область, яка активно розвивається - це підмішування водню в газові мережи природнього газу. Це допоможе використовувати надлишки електроенергії, перетворюючи їх на водень і змішуючи його з природним газом. Цей метод буде використовувати газову мережу замість електричної для передачі енергії, що оптимізує всю систему транспорту енергії. Це так званий підхід "Power-to-Gas". Німеччина домоглася гарного прогресу в цій області, і тепер ця сфера починає розвиватися у Франції: Перший проект в регіоні Дюнкерк відкриється в 2017 році.
Є й інші великі проекти на півдні Франції. Наприклад, проект у Фос-сюр-Мер, про який було нещодавно оголошено фірмою GRT Gaz. Це буде установка потужністю 1 МВт для демонстрації такої технології у великому масштабі. Проекти такого типу будуть стимулювати ринок електролізерів.
Існує сценарій, розроблений GRTgaz, який передвіщає, що до 2050 року Франція матиме 70 млрд кВтг втрат поновлюваних джерел енергії. Ми можемо зберегти цю енергію через використання водневих технологій. Якщо ми хочемо перетворити в водень 30 ТВт-год до 2050 року (використовуючи метод Power-to-Gas), то до 2030 року ми вже повинні будемо встановити таких систем на 3 ТВтч. Це потребує встановлення електролізерів сумарною потужністю 600 МВт. А це еквівалентно 600 системам, аналогічним тій першій, яку нещодавно запустила Engie в Фос-сюр-Мер. Це дуже велика кількість! Такий розвиток подій буде великим стимулом для сектора водню.

Дякуємо!
І в кінці цього інтерв'ю, ми говоримо #StayWithParis

В'ячеслав Згоннік, UAHE.

Comments:

blog comments powered by Disqus