Інтерв’ю з Президентом Румунської Асоціації з Водневої Енергетики, Іоаном Іордаче

У липні цього 2017 року ми зустрілись з Президентом Румунської Асоціації з Водневої Енергетики, Іоаном Іордаче (Ioan Iordache). Він робив презентацію про досягнення Румунії у сфері водневої енергетики. Це відбувалось під час Чеських водневих днів, які проходили одночасно з Міжнародним Конгресом з Водневих Технологій World Hydrogen Technology Conference WHTC2017 у Празі. Чеські водневі активісти приймали своїх колег з багатьох східноєвропейських країн, зокрема Словенії, Польщі, Румунії, Болгарії та України.
Ми скористались нагодою, щоб взяти інтерв’ю у пана Іордаче. 

I.Iordache
· Чи можете ви розповісти нам про поточну ситуацію з розвитком водневої енергетики в Румунії?

У Румунії існує близько 50 державних університетів та трохи більше 50 науково-дослідних інститутів. Проте лише 10 - 15 з них постійно задіяні в галузі водню і паливних елементів. У Румунії проекти з водню та паливних елементів охоплюють галузі досліджень з енергії та матеріалів. На відміну від європейських, проекти, що проводяться в Румунії, спрямовані більше на дослідження та менш на демонстрацію та впровадження. Використовуючи Scopus, можна знайти трохи більше 100 робіт (статей або оглядів) опублікованих з 2000 року у галузі паливних елементів та водневої енергетики з Румунії, що охоплюють такі теми як інженерна справа, матеріалознавство, хімія та хімічна технологія, енергетика, екологія та математика. Загалом, Румунія розташована десь посередині рейтингу, якщо порівнювати з сусідніми країнами Східної Європи. Такі країни як Росія, Туреччина та Польща мають понад 300 наукових праць у цій галузі, Греція та Австрія більш ніж 100 публікацій, Угорщина, Чехія, Україна та Болгарія представлені невеликою часткою, близько 50 статей по кожній країні.

· Коли ви очікуєте реалізацію перших реальних водневих проектів у вашій країні?

Я сподіваюсь, що 2020 рік буде межею, коли водневі технології та паливні елементи зроблять крок від досліджень до демонстрації. Сприяє цьому (румунський) закон № 34 від 27 березня 2017 р., який регулює інфраструктуру альтернативних видів палива. Румунська Асоціація водневої енергетики вітає появу цього закону.

· Якою є роль уряду в цьому процесі? Як ваша асоціація взаємодіє з посадовими особами країни?

Для фінансування досліджень, розробки та впровадження H&FC (водня та паливних комірок) не існує спеціальної програми. Основна фінансова підтримка забезпечується "Міністерством досліджень та інновацій" та йому підпорядкованими органами. Інші міністерства, такі як: Економіки, Транспорту, Розвитку, тощо, не фінансують проекти в галузі науково-дослідної роботи. З нашої оцінки румунські дослідницькі органи "витрачають" на H&FC приблизно 26 мільйонів євро з 2000 року. Інші країни використовують термін "інвестувати" а не "витрачати", що багато говорить про бачення водню суспільством.

Асоціація активна, її члени інформують багато чиновників та посадових осіб, але не мають ніяких мінімальних угод (листів / тверджень про взаєморозуміння) з владою.

· Чи допомагає Європейська Унія (ЄУ) цим процесам? Чи можете ви навести кілька прикладів?

ЄУ не є турботливою матір'ю, її інструменти дуже неупереджені та безкомпромісні. У відносинах з ЄС всі повинні бути конкурентоспроможними, що є важким для нових держав-членів, але це єдиний шлях для підвищення конкурентоспроможності та рівня життя. Навіть якщо це важко, я закликаю Україну бути частиною ЄУ. Подивіться на країни колишнього комуністичного табору, особливо на трійку прибалтійських республік.
Водневі гравці Румунії до теперішнього часу брали участь у шести проектах європейської програми FCHJU: MCFC-CONTEX, HyUnder, BioRobur, HyLAW та TeachHy.

· Якою може бути роль країн Східної Європи у розробці технологій H2 у Європі?

Перш за все, потрібно точно знати, які ми маємо ресурси, і після цього ми повинні знайти найкращий спосіб інтеграції водню в енергетичний вектор! Ми повинні зменшити енергетичну залежність. Ми повинні максимально використовувати наші ресурси! Ми повинні інтегрувати відновлювані джерела енергії, щоб зменшити частку викопних ресурсів у нашому національному енергетичному бюджеті. Тут водень буде грати дуже важливу роль!

· Чи можете ви дати пораду Україні як прискорити появу водневих технологій?

Спочатку бути реалістичним! Не варто очікувати величезних змін одразу, водневі автостради не з'являться за декілька днів і навіть за декілька років.
Я рекомендую вам, та потенційним зацікавленим сторонам з України, звернутись до книги “Hydrogen in an International Context: Vulnerabilities of Hydrogen Energy in Emerging Markets” ("Воднень в міжнародному контексті: вразливості водневої енергетики на ринках, що розвиваються") видавництва River Publishers, 2017.
І не забувайте, що "до того як стати енергетичним вектором, водень буде вектором демократії" (з промови Анджело Морено на відкритті конференції EFC15, Неаполь, 2015).

Інтервью підготовлене В'ячеславом Згонніком.

Comments:

blog comments powered by Disqus