Всебічний літогляд природного водню доводить, що він був недооцінений

Спеціалізований науковий журнал Earth-Science Reviews опублікував у березні 2020 року статтю-літогляд за авторством В’ячеслава Згонніка під назвою “The occurrence and geoscience of natural hydrogen: A comprehensive review” (українською: Розповсюдження та геознавство природного водню: всебічний огляд). Він поєднує в собі дані та ідеї майже 500 наукових публікацій і книг і переконливо доводить, що водень набагато поширеніший в природі, ніж вважалося раніше.

Chimera

Фото вічногарящого газу Хімера, поблизу Анталії, Туреччина. Газ містить 7,5–11,3% водню (Н2). Ці постійно гарящі пламені відомі вже понад 2500 років і, як вважають, є джерелом першого олімпійського вогню. 

Потенціал природного водню не був розпізнаний раніше "через існуючу упереджену ідею, що водень у вільному стані в природі зустрічається рідко, а описи небагатьох відомих відкриттів є анекдотичними і не дуже великими. Тому, якщо ніхто не очикує знайти водень в природі, ніхто не буде досліджувати проби на нього. Це упередження впливає на аналіз та відбір проб газу, а також на те, як створені системи аналізу газів". Через це, водень в основному вивчався фрагментарно, що призвело до неповного розуміння його важливої ​​ролі в природних процесах. 

 

Цей недолік виправлено цією оглядовою статтею, яка узагальнює та класифікує відкриття водню як вільного газу в різних середовищах, у включеннях в різних типах гірських порід, і як розчинений газ у ґрунтовій воді. Водень був виявлений у високих концентраціях, часто як основний газ, у всіх типах геологічних умов: осадових, метаморфічних та магматичних гірських породах, кристаличному фундаменті, рудних і вугільних шахтах, нафтогазових родовищах та водоносних горизонтах.

Багато повідомлених знахідок водню знаходяться в Україні. 

Виникає питання що ж є джерелом цього водню? Стаття дає на це відповідь: виявляється, що дегазація глибинного водню здається найбільш ймовірним поясненням великої кількості знахідок водню в природі. Водень постійно утворюється всередині Землі як результат природних геохімічних процесів, які діють в даний час, були активними в минулому і залишатимуться активними протягом мільйонів років. Механізм утворення водню суто неорганічний і не пов'язаний із викопними відкладеннями. Тому з природним воднєм не пов’язані викиди вуглекислого газу чи інших забруднювачів. Через це природний геологічний водень є відновлюваним джерелом енергії!

 

Останніми роками природний водень привертає все більше уваги галузі завдяки своєму потенціалу стати новим джерелом чистої відновлюваної енергії. Цілком імовірно, що ця оглядова стаття прискорить розвиток розробок цього нового ресурсу.

 

Природний водень бере участь у різних природних процесах. В огляді обговорюється і підкреслюється, що глибинний водень має вирішальне значення в структурному складі Землі і що він впливає на широкий спектр природних явищ, починаючи від вулканізму до утворення мінералів, від атмосфери до клімату та цілісності озонового шару. Водень є важливим джерелом енергії для багатьох мікроорганізмів, і він відіграє важливу роль у розвитку як поверхневої, так і глибокої біосфери. Цілком ймовірно, що це була перша «їжа» для простих життєвих форм на ранніх періодах еволюції. Тестування на водень можна використовувати для обстеження природних середовищ, для моніторингу та навіть прогнозування землетрусів, для картографування несправностей та пошуку корисних копалин, тощо.

 

Таким чином, літогляд охоплює різні галузі геознавства і повинен бути цікавим фахівцям з інших галузей, а також широкій аудиторії.

 

Посилання на статтю-літогляд:https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0012825219304787

Comments:

blog comments powered by Disqus